Co zobaczyć na Malcie i w którym miesiącu naprawdę warto jechać

7 min czytania
Gmach parlamentu w Valletcie z fasadą z maltańskiego piaskowca obok murów starego miasta

Malta to jedna wyspa główna, druga mniejsza (Gozo) i trzecia prawie bezludna (Comino). Zobaczysz tu Vallettę, dawną stolicę Mdinę, podziemne Hypogeum z epoki neolitu, rybacki Marsaxlokk i Błękitną Grotę. Najprzyjemniej jedzie się w maju i październiku, najtaniej i najspokojniej od grudnia do lutego — tylko bez planów plażowych.

Kiedy jechać — klimat Malty miesiąc po miesiącu

Malta leży bliżej Afryki niż Włoch i to widać w liczbach. Poniżej średnie wieloletnie ze stacji Luqa (lotnisko Malty), publikowane przez maltańską służbę meteorologiczną w serwisie klimatycznym WMO.

Miesiąc Śr. temp. maks. Śr. temp. min. Opady Dni z opadem
styczeń 15,2 °C 9,2 °C 89,0 mm 13,7
luty 15,5 °C 9,3 °C 61,3 mm 10,9
marzec 16,7 °C 10,1 °C 40,9 mm 8,9
kwiecień 19,1 °C 11,9 °C 22,5 mm 6,4
maj 23,3 °C 14,9 °C 6,6 mm 2,8
czerwiec 27,5 °C 18,4 °C 3,2 mm 1,1
lipiec 30,7 °C 21,0 °C 0,4 mm 0,4
sierpień 30,7 °C 21,8 °C 7,0 mm 1,0
wrzesień 28,0 °C 20,1 °C 40,4 mm 3,9
październik 24,2 °C 17,1 °C 89,7 mm 10,2
listopad 20,1 °C 13,9 °C 80,0 mm 10,6
grudzień 16,7 °C 11,0 °C 112,3 mm 14,2

Z tej tabeli wychodzą trzy rzeczy, których nie widać w folderze biura podróży. Pierwsza: różnica między najcieplejszym i najzimniejszym miesiącem to tylko 15,5 stopnia — Malta nie ma zimy w polskim sensie, ale nie ma też łagodnego przedwiośnia, bo marzec jest ledwie o 1,5 stopnia cieplejszy od lutego. Druga: rok zamyka się w 553 mm opadów, z czego 263 mm, czyli 47 procent, spada w grudniu, styczniu i lutym. Na te trzy miesiące wypada 38,8 dnia z opadem na około 90 dni kalendarzowych — deszcz pada więc w co drugi dzień zimy. Trzecia: maj jest jedynym miesiącem, który łączy ponad 23 stopnie w dzień z niespełna trzema dniami deszczu. To najlepszy kompromis dla kogoś, kto jedzie zwiedzać, a nie leżeć.

Sierpień wygląda w tabeli świetnie i jest najgorszym wyborem na zwiedzanie: 30,7 stopnia w cieniu, a Mdina, Hypogeum i mury Valletty to kamień, który grzeje się przez cały dzień. Październik ma te same 89 mm opadu co styczeń przy dziewięć stopni wyższej temperaturze — to miesiąc dla ludzi, którym nie przeszkadza, że jeden z trzech dni będzie mokry.

Malta zimą

Zimą Malta jest kierunkiem zwiedzeniowym, nie plażowym. Przy 15,2 stopnia maksymalnej temperatury w styczniu i prawie czternastu dniach z opadem miesięcznie leżenie na plaży odpada, ale muzea, świątynie megalityczne i stare miasta są otwarte, kolejek nie ma, a bilet autobusowy jest w sezonie zimowym o 50 groszy tańszy. Jeśli zima ma być po polsku — z mrozem, śniegiem i widokami zamiast 15 stopni — osobno opisaliśmy punkty widokowe na Tatry.

Co zobaczyć i jak to ułożyć w trasę

Malta jest mała i dobrze skomunikowana autobusami, więc nie trzeba przenosić bazy. Sensowniej jest podzielić wyspę na rejony i brać je po kolei. Czas w ostatniej kolumnie to nasza propozycja planowania przy zwiedzaniu bez pośpiechu, wliczając dojazd.

Rejon Co tam jest Ile czasu zaplanować
Valletta stolica w murach z XVI w., Narodowe Muzeum Archeologii, Fort St Elmo, ogrody z widokiem na Wielki Port 1 dzień
Trzy Miasta (Birgu, Senglea, Bormla) Fort St Angelo, nabrzeża po drugiej stronie portu, dojazd promem z Valletty pół dnia
Mdina i Rabat dawna stolica bez samochodów, mury obronne, rzymska Domvs Romana pół dnia
Południe: Hypogeum, Tarxien, Marsaxlokk, Błękitna Grota neolityczne podziemia, świątynie, port rybacki, groty dostępne tylko od strony morza 1 dzień
Gozo i Comino świątynie Ġgantija, wiejskie Gozo, Błękitna Laguna na Comino 1–2 dni

Hypogeum Ħal Saflieni — miejsce, które trzeba zaplanować najwcześniej

To jedyny punkt na Malcie, w którym spontaniczność po prostu nie działa. Podziemny kompleks grobowy był używany między 4000 i 1500 rokiem p.n.e., zajmuje około 500 metrów kwadratowych, najniższy poziom leży 10,6 metra pod poziomem jezdni, a na listę światowego dziedzictwa UNESCO wszedł w 1981 roku. Heritage Malta wpuszcza do środka jednocześnie maksymalnie dziesięć osób — nie z powodu ciasnoty, a dlatego że poziom dwutlenku węgla, temperatura i wilgotność wewnątrz zależą od liczby zwiedzających. Zdjęć robić nie wolno.

Konsekwencja jest prosta: bilety kupuje się z góry, przez stronę Heritage Malta albo w dowolnym jej obiekcie. Bilety last minute istnieją, ale sprzedaje się je dzień przed wizytą, kosztują 50 euro zamiast 35 i do południa dostępne są tylko w Fort St Elmo oraz w Muzeum Archeologii na Gozo. Bilet do Hypogeum daje przy okazji 50 procent zniżki na wstęp do pobliskiego kompleksu Ħal Tarxien, ale tylko przy zakupie na miejscu. Słynnej figurki „śpiącej damy” w Hypogeum nie ma — stoi w Narodowym Muzeum Archeologii w Valletcie.

Ile to kosztuje — wstęp i transport

Ceny sprawdzone 15-10-2026 u przewoźnika i w Heritage Malta.

Pozycja Cena Uwagi
Autobus, bilet jednorazowy (sezon zimowy) 2,00 € ważny 2 godziny; stawka zimowa obowiązuje od 19-10-2025 do 13-06-2026
Autobus, bilet jednorazowy (sezon letni) 2,50 € płatność gotówką lub kartą zbliżeniową w autobusie
Linie nocne i specjalne 3,00 € linia TD1 na lotnisko: 3,50 €
Karta „12 Single Day Journeys” 19,00 € 12 przejazdów, przesiadki w ciągu 2 godzin bezpłatne, karta do dzielenia
Explore Flex, 4 dni bez limitu 21,00 € Malta i Gozo, karta imienna
Explore Flex, 7 dni bez limitu 27,00 € wersja dla dziecka: 7,00 €
4 lub 7 dni bez limitu plus prom na Gozo 36,00 € / 42,00 € w cenie jeden rejs powrotny Gozo HighSpeed
Hypogeum Ħal Saflieni, bilet normalny 35,00 € młodzież 12–17 lat i seniorzy 60+: 20 €, dzieci 6–11 lat: 15 €
Hypogeum, bilet last minute 50,00 € tylko dzień przed wizytą, do wyczerpania miejsc

Warto policzyć, czy karta się opłaca, bo odpowiedź zależy od sezonu. Karta siedmiodniowa za 27 euro wychodzi na zero przy czternastu przejazdach w sezonie zimowym (27 ÷ 2 = 13,5) i już przy jedenastu w letnim (27 ÷ 2,5 = 10,8). Przy dwóch przejazdach dziennie przez tydzień karta jest więc opłacalna tylko latem. Najtańszy przejazd daje karta „12 Single Day Journeys”: 19 euro za dwanaście przejazdów to 1,58 euro za jeden, czyli o 21 procent mniej niż bilet zimowy i o 37 procent mniej niż letni. Dla dwóch osób jest podwójnie korzystna, bo tę kartę wolno dzielić, a Explore Flex jest imienna.

Weekend, trzy dni, tydzień

Na długi weekend mieszczą się dwa rejony z tabeli: Valletta w całości i pół dnia na Trzy Miasta albo na Mdinę. Hypogeum na weekend wchodzi tylko wtedy, gdy bilet kupiono razem z biletem lotniczym — przy dziesięciu osobach jednocześnie najbliższy wolny termin bywa odległy o tygodnie.

Trzy dni to układ, w którym Malta zaczyna mieć sens: dzień na Vallettę, dzień na południe z Hypogeum, Tarxien i Marsaxlokk, trzeci podzielony na Mdinę i Trzy Miasta. Przy takim planie karta „12 Single Day Journeys” pokrywa transport z zapasem. Tydzień wystarcza, żeby dołożyć Gozo z nocowaniem i Comino — i wtedy bilet łączony z promem za 36 albo 42 euro wychodzi taniej niż kupowanie przejazdu promem osobno.

Najczęstsze pytania

Ile dni wystarczy na Maltę? Trzy pełne dni pokrywają Vallettę, południe wyspy i Mdinę. Gozo i Comino wymagają czwartego i piątego dnia, bo sam rejs promem plus przejazdy na wyspie zjadają pół dnia.

Czy bilety do Hypogeum trzeba kupować wcześniej? Tak. Jednocześnie w środku może przebywać dziesięć osób, więc liczba miejsc w ciągu dnia jest bardzo mała. Bilet normalny kosztuje 35 euro, a wariant last minute — sprzedawany dzień przed wizytą w Fort St Elmo i w Muzeum Archeologii na Gozo — 50 euro.

Ile kosztuje autobus na Malcie i czy warto kupić kartę? Jednorazowy przejazd to 2 euro zimą i 2,50 euro latem. Karta siedmiodniowa za 27 euro zwraca się po czternastu przejazdach zimą i po jedenastu latem; przy krótszym pobycie taniej wychodzi karta za 19 euro na dwanaście przejazdów.

Czy w styczniu można się na Malcie kąpać? Nie na tyle, żeby planować wyjazd pod plażę. Styczeń ma średnią maksymalną temperaturę 15,2 stopnia, 89 mm opadów i blisko czternaście dni z deszczem. Zimą jedzie się na Maltę zwiedzać.

Który miesiąc jest najlepszy na zwiedzanie? Maj. Przy 23,3 stopnia w dzień, 6,6 mm opadu i 2,8 dnia z deszczem to jedyny miesiąc, w którym jest już ciepło, jeszcze nie gorąco i prawie nie pada. Drugim wyborem jest kwiecień (19,1 stopnia, 6,4 dnia z opadem).

Źródła

Redakcja 7milowy
Redakcja 7milowy

Serwis podróżniczy bez folderowej mgły: konkretne trasy, realne koszty, sprzęt sprawdzony na szlaku i fotografia w drodze.