Na Seszelach temperatura nie jest kryterium wyboru miesiąca: średnia miesięczna zmienia się w ciągu roku o 2,2 °C. Decyduje wiatr. Od listopada do marca wieje monsun północno-zachodni — ciepło, wilgotno i deszczowo, ale morze zwykle spokojne. Od maja do września pasat południowo-wschodni — sucho i słonecznie, za to wietrznie, z falą i wodorostami na nawietrznych plażach. Kwiecień i październik to miesiące przesilenia z najspokojniejszym morzem w roku.
Zestawiliśmy dwa niezależne zbiory oficjalnych danych: miesięczne wartości ze stacji Pointe Larue na Mahé, publikowane przez służbę meteorologiczną Seszeli (seria za 2023 r.), oraz przyjazdy turystów miesiąc po miesiącu za 2025 r. z seszelskiego urzędu statystycznego. Wychodzi z nich wniosek, którego nie ma w zestawieniach „najlepszy czas na Seszele”: miesiąc o najlepszej pogodzie jest zarazem najbardziej obleganym miesiącem roku.
Termometr nie rozstrzyga niczego
Seszele leżą na 4° szerokości południowej, czyli praktycznie na równiku, i roczny przebieg temperatury jest tam płaski. Średnia miesięczna wynosi od 26,3 °C w lipcu i sierpniu do 28,5 °C w kwietniu — cały rozstęp to 2,2 °C. Maksima dzienne mieszczą się w przedziale 28,7–31,8 °C (rozstęp 3,1 °C), a minima nocne 24,4–25,9 °C (1,5 °C). Dla porównania: w Polsce rozstęp średnich miesięcznych przekracza 20 °C.
Praktyczny wniosek jest taki, że żadnego miesiąca nie odrzuca się na Seszelach z powodu temperatury i żadnego nie wybiera z tego powodu. Różnicę robią opad, wiatr i stan morza — i te trzy rzeczy zmieniają się w ciągu roku bardzo wyraźnie.
| Miesiąc | Noc (°C) | Dzień (°C) | Opad (mm) | Dni z opadem | mm na dzień z opadem |
|---|---|---|---|---|---|
| styczeń | 24,7 | 30,1 | 407,1 | 21 | 19,4 |
| luty | 25,3 | 30,6 | 256,1 | 14 | 18,3 |
| marzec | 25,5 | 31,4 | 195,3 | 14 | 14,0 |
| kwiecień | 25,7 | 31,8 | 191,5 | 16 | 12,0 |
| maj | 25,9 | 31,0 | 159,2 | 16 | 9,9 |
| czerwiec | 25,1 | 29,5 | 121,1 | 18 | 6,7 |
| lipiec | 24,4 | 28,7 | 86,5 | 19 | 4,6 |
| sierpień | 24,4 | 28,9 | 113,7 | 16 | 7,1 |
| wrzesień | 24,7 | 29,4 | 192,8 | 18 | 10,7 |
| październik | 24,9 | 30,2 | 186,0 | 16 | 11,6 |
| listopad | 24,8 | 30,5 | 223,5 | 16 | 14,0 |
| grudzień | 24,7 | 30,6 | 306,6 | 22 | 13,9 |
Ostatnia kolumna jest nasza — to opad miesięczny podzielony przez liczbę dni z opadem.
Liczba dni z opadem wprowadza w błąd
Gdyby wybierać miesiąc po liczbie dni z opadem, lipiec (19 dni) wypadałby gorzej od lutego (14 dni). Tymczasem w lutym spada 256,1 mm, a w lipcu 86,5 mm — prawie trzy razy mniej. Na jeden dzień z opadem wychodzi w lipcu 4,6 mm, a w lutym 18,3 mm. To nie ta sama pogoda: 4,6 mm to przelotna mżawka, 18,3 mm to ulewa, po której trzeba przeczekać godzinę.
Służba meteorologiczna Seszeli opisuje to zresztą wprost: lipcowy opad jest „bardzo lekki i krótkotrwały”, z największym prawdopodobieństwem przed świtem i późnym popołudniem, a styczniowe ulewy bywają z burzami. Rozkład roczny jest mocno niesymetryczny — na półrocze od listopada do kwietnia przypada 1580,1 z 2439,4 mm rocznego opadu, czyli 65%.
Styczeń i luty na Seszelach wyglądają więc inaczej, niż sugerują zbiorcze listy ciepłych kierunków — pisaliśmy o tym w zestawieniach gdzie jest ciepło w styczniu i gdzie jest ciepło w lutym, gdzie Seszele mają najwyższy opad z całej stawki.
Dwa wiatry dzielą rok na pół
Na Seszelach nie ma pory suchej i deszczowej w tym sensie, w jakim ma je Sri Lanka czy Tajlandia. Są dwa reżimy wiatru, a między nimi dwa krótkie przesilenia. To wiatr, nie opad, decyduje o tym, czy wejdziesz do wody z maską.
| Okres | Dominujący wiatr | Morze | Co to znaczy w praktyce |
|---|---|---|---|
| XI–III | monsun północno-zachodni | zwykle spokojne, w grudniu i styczniu wiatr słaby | szczyt opadu, ale woda nadaje się do pływania; w styczniu szczyt sezonu cyklonowego nad południowo-zachodnim Oceanem Indyjskim |
| kwiecień | przesilenie, wiatr słaby i zmienny | najspokojniejsze w roku | najlepszy miesiąc na snorkeling, nurkowanie i wypłynięcie w morze; sezon cyklonowy oficjalnie się kończy |
| maj | pasat południowo-wschodni wchodzi | fala rośnie, ale jeszcze łagodna | najsłoneczniejsza część roku, pierwsze ochłodzenie |
| VI–IX | pasat południowo-wschodni, szczyt w lipcu i sierpniu | wzburzone, miejscami zniechęcające do kąpieli | plaże od południa i południowego wschodu dostają wyrzucone wodorosty; osłonięte są brzegi zachodnie i północno-zachodnie. Stałe wiatry to z kolei sezon windsurfingu i żeglarstwa |
| październik | pasat wyraźnie słabnie | uspokaja się | wg służby meteorologicznej Seszeli miesiąc z największą w roku liczbą dni bez opadu (16) |
Z tej tabeli wynika jedno pytanie do zadania przed rezerwacją: w którą stronę patrzy plaża przy hotelu. Od czerwca do września ta sama wyspa ma brzeg z falą i wodorostami oraz brzeg osłonięty — różnica dotyczy stron świata, nie wysp.
Najlepszy miesiąc jest też najbardziej oblegany
W 2025 r. na Seszele przyjechało 398 841 osób. Rozkład na miesiące nie jest płaski: szczyt wypada w październiku (41 238 osób, 10,3% roku), dołek w styczniu (26 850, 6,7%) — stosunek 1,54. Październik to dokładnie ten miesiąc, który meteorolodzy wskazują jako najpogodniejszy, a styczeń ten z 19,4 mm opadu na dzień z opadem.
| Miesiąc | Przyjazdy 2025 | Udział w roku | Polacy |
|---|---|---|---|
| styczeń | 26 850 | 6,7% | 920 |
| luty | 33 144 | 8,3% | 1 256 |
| marzec | 37 804 | 9,5% | 1 049 |
| kwiecień | 39 196 | 9,8% | 1 044 |
| maj | 28 161 | 7,1% | 981 |
| czerwiec | 27 252 | 6,8% | 1 536 |
| lipiec | 31 068 | 7,8% | 1 215 |
| sierpień | 30 667 | 7,7% | 980 |
| wrzesień | 29 148 | 7,3% | 1 193 |
| październik | 41 238 | 10,3% | 1 105 |
| listopad | 36 894 | 9,3% | 1 393 |
| grudzień | 37 419 | 9,4% | 720 |
Polaków było 13 392, czyli 3,36% wszystkich gości. Nasz kalendarz wyjazdowy jest jednak przesunięty wobec świata: szczyt polskich przyjazdów wypada w czerwcu (1 536), a dołek w grudniu (720) — rozpiętość 2,13 raza. W czerwcu Polacy stanowią 5,64% wszystkich przyjeżdżających, w grudniu 1,92%. Czerwiec jest na Seszelach miesiącem wietrznym i chłodniejszym, ale w naszym kalendarzu to początek wakacji — i jednocześnie jeden z dwóch najcichszych miesięcy na wyspach.
Który miesiąc do czego
- Snorkeling, nurkowanie, rejsy między wyspami: kwiecień i październik — przesilenia z najspokojniejszym morzem.
- Najwięcej słońca przy znośnej fali: maj.
- Windsurfing i żeglarstwo: czerwiec–sierpień, bo pasat jest wtedy stały.
- Najmniej ludzi: styczeń (26 850 przyjazdów) i czerwiec (27 252) — ale styczeń kosztuje 407 mm opadu.
- Najmniej wody z nieba: lipiec (86,5 mm) i sierpień (113,7 mm), za cenę wzburzonego morza.
- Do rozważenia przy plaży od południa i południowego wschodu: unikać czerwca–września.
Pytania, które wracają
Czy na Seszelach jest pora deszczowa? Jest, ale nie oznacza przerwy w wakacjach. Najwilgotniejsze półrocze to listopad–kwiecień z 65% rocznego opadu, a najwilgotniejszy miesiąc to styczeń (407,1 mm, 21 dni z opadem). Także wtedy zdarzają się serie kilku pogodnych dni, bo opad przychodzi przelotnie.
W jakim miesiącu morze jest najspokojniejsze? W kwietniu, w miesiącu odwrócenia monsunu — wiatr jest wtedy słaby i zmienny. Drugi taki moment to październik, gdy pasat wyraźnie słabnie.
Czy w lipcu da się pływać? Na plażach osłoniętych od wiatru, czyli po stronie zachodniej i północno-zachodniej — tak. Brzegi od południa i południowego wschodu mają wtedy wzburzone morze i wyrzucone wodorosty; warunek ten utrzymuje się od czerwca do września.
Czy cyklony zagrażają Seszelom? Sezon cyklonowy nad południowo-zachodnim Oceanem Indyjskim ma szczyt w styczniu i kończy się oficjalnie w kwietniu, ale służba meteorologiczna Seszeli zaznacza, że cyklony zwykle skręcają na południe i rzadko dochodzą do głównych wysp granitowych.
Czy na Seszele potrzebna jest wiza? Wizy nie ma, natomiast przed wyjazdem trzeba złożyć wniosek o Travel Authorisation w rządowym systemie granicznym Seszeli (seychelles.govtas.com). Aktualną opłatę i wykaz wymaganych dokumentów podaje sam urząd — zasady zmieniały się w ostatnich latach kilka razy, więc nie warto polegać na starszych opisach. Przyda się też roaming poza Unią, bo Seszele są spoza UE.
Jeśli porównujesz Seszele z innymi wyspami Oceanu Indyjskiego, ten sam rachunek wiatru i opadu zrobiliśmy dla Mauritiusa oraz dla Wysp Zielonego Przylądka.
Źródła
- Seychelles Meteorological Authority, Seychelles Climate Guide — opis miesiąc po miesiącu: reżimy wiatru, stan morza, charakter opadu, sezon cyklonowy (odczyt 04-11-2026).
- Seychelles Meteorological Authority, Climate of districts — miesięczne wartości ze stacji Pointe Larue na Mahé: temperatura minimalna i maksymalna, opad, liczba dni z opadem, wilgotność (seria za 2023 r., odczyt 04-11-2026).
- National Bureau of Statistics Seychelles, Visitor arrivals data series — przyjazdy turystów według kraju i miesiąca, rok 2025 (odczyt 04-11-2026).
- Seychelles Electronic Border System — rządowy serwis do składania wniosków o Travel Authorisation.


