Turbacz ma 1310 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Gorców. Najkrótsze podejście prowadzi z Koninek — 8,2 km i 3:23 h według kalkulatora tras. Najmniej wysiłku wymaga jednak wejście z Przełęczy Knurowskiej: 636 m podejść zamiast 735 m. Schronisko PTTK stoi 484 m od wierzchołka, 27 m niżej, i jest czynne cały rok.
Turbacz należy do Korony Gór Polski i przechodzi przez niego Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego. Na szczyt prowadzi siedem rozsądnych wariantów z różnych stron pasma, a różnią się nie tylko długością — i to jest najczęstszy błąd w planowaniu tego wyjścia. Poniżej zestawienie wszystkich siedmiu, policzone tym samym narzędziem, więc liczby są porównywalne między sobą.
Siedem podejść na Turbacz — czasy i przewyższenia
Czasy, dystanse i sumy podejść pochodzą z kalkulatora tras serwisu mapa-turystyczna.pl, liczone dla trybu pieszego do wierzchołka. Punkty GOT to punktacja Górskiej Odznaki Turystycznej za przejście w jedną stronę.
| Punkt startowy | Dystans | Czas | Suma podejść | Suma zejść | GOT | Przez |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stare Wierchy (grzbiet) | 6,4 km | 2:16 h | 387 m | 51 m | 11 pkt | Polana Pudziska, Obidowiec, Rozdziele |
| Koninki | 8,2 km | 3:23 h | 735 m | 50 m | 14 pkt | Hucisko, Hala Turbacz |
| Nowy Targ-Kowaniec | 9,1 km | 3:22 h | 696 m | 18 m | 16 pkt | Bukowina Waksmundzka, Wisielakówka |
| Przełęcz Knurowska (835 m) | 9,2 km | 3:20 h | 636 m | 165 m | 16 pkt | Kiczora, Polana Gabrowska |
| Łopuszna | 10,1 km | 3:45 h | 759 m | 32 m | 17 pkt | Zarębek Niżni, Bukowina Waksmundzka |
| Rzeki | 13,0 km | 4:52 h | 916 m | 361 m | 22 pkt | Gorc Troszacki, Kudłoń, Przełęcz Borek |
| Rabka-Zdrój | 15,4 km | 5:29 h | 944 m | 160 m | 25 pkt | Maciejowa, Stare Wierchy, Obidowiec |
Najkrótszy szlak nie jest najłatwiejszy
Dystans i czas rozchodzą się tu wyraźnie. Trasa z Koninek jest o 900 m krótsza od tej z Kowańca, a mimo to ma o minutę dłuższy czas przejścia. Po przeliczeniu widać dlaczego: na każdy kilometr trasy z Koninek wypada 90 m podejścia, podczas gdy z Kowańca 76 m, a z Przełęczy Knurowskiej 69 m.
| Punkt startowy | Nachylenie (m podejść na km) | Tempo wg kalkulatora | Podejście na godzinę |
|---|---|---|---|
| Koninki | 90 m/km | 2,42 km/h | 217 m/h |
| Nowy Targ-Kowaniec | 76 m/km | 2,70 km/h | 207 m/h |
| Łopuszna | 75 m/km | 2,69 km/h | 202 m/h |
| Rzeki | 70 m/km | 2,67 km/h | 188 m/h |
| Przełęcz Knurowska | 69 m/km | 2,76 km/h | 191 m/h |
| Rabka-Zdrój | 61 m/km | 2,81 km/h | 172 m/h |
| Stare Wierchy | 60 m/km | 2,82 km/h | 171 m/h |
Kolumna z nachyleniem porządkuje wybór lepiej niż sam dystans. Z Koninek idzie się najkrócej i najwolniej jednocześnie — to wariant dla kogoś, kto chce mieć wejście za sobą w niewielu kilometrach. Przełęcz Knurowska daje prawie ten sam dystans co Kowaniec przy 60 m mniejszym przewyższeniu, bo start leży już na 835 m n.p.m. Trasa z Rzek ma z kolei 361 m zejść — najwięcej z całego zestawienia — czyli falujący grzbiet przez Kudłoń, na którym suma pracy jest większa, niż sugeruje różnica wysokości między startem a szczytem.
Dwa różne czasy z Kowańca: 2:30 czy 3:22
Na ten sam odcinek krążą dwie liczby. PTTK w opisie schroniska podaje dojście z Kowańca żółtym szlakiem w około 2 godziny 30 minut. Kalkulator mapy liczy tę samą trasę na 3:22 h. Różnica to 52 minuty, czyli ponad jedna trzecia krótszego z tych czasów.
Oba czasy są wiarygodne, tylko mierzą co innego: czas PTTK pochodzi z tradycji znakarskiej i opisuje marsz bez przystanków, a kalkulator wylicza go z profilu wysokościowego według stałego wzoru. Praktyczny wniosek: do planowania powrotu przed zmrokiem bierz liczbę wyższą, a nie średnią z obu — zwłaszcza że żaden z tych czasów nie obejmuje postojów.
Schronisko PTTK na Turbaczu
Schronisko nie stoi na wierzchołku. Według współrzędnych z mapy dzieli je od szczytu 484 m w linii prostej, a różnica wysokości wynosi 27 m — obiekt leży niżej, po wschodniej stronie kopuły. Co do samej wysokości źródła się rozchodzą: mapa-turystyczna.pl podaje 1283 m n.p.m., a karta obiektu w bazie noclegowej PTTK — 1260 m n.p.m.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Wysokość | 1283 m n.p.m. (mapa-turystyczna.pl) / 1260 m n.p.m. (PTTK) |
| Odległość od szczytu | 484 m w linii prostej, 27 m poniżej wierzchołka |
| Sezon | czynne cały rok |
| Adres | Kowaniec 1, 34-400 Nowy Targ |
| Telefon | 18 266 77 80, 602 118 889 |
| Gastronomia | jadalnia, bufet, kawiarnia |
| Sanitariaty | WC, umywalki, prysznice — ogólnodostępne w tym samym budynku |
| Dodatkowo | świetlica, przechowalnia bagażu, sala konferencyjna, możliwość rozbicia namiotu przy schronisku |
| Zwierzęta | mile widziane (karta obiektu PTTK) |
Adres pocztowy schroniska to Kowaniec — ta sama miejscowość, z której prowadzi najpopularniejsze podejście. Cennik noclegów i posiłków zmienia się w trakcie sezonu i nie stoi w karcie PTTK, więc aktualne stawki i dostępność miejsc sprawdza się telefonicznie u gospodarza; w karcie podane są dwa numery.
Turbacz zimą — ile naprawdę leży śniegu
Na Turbaczu nie ma stacji meteorologicznej, więc nikt nie poda wiarygodnej średniej dla samego szczytu. Są natomiast stacje IMGW w dwóch miejscowościach, które są bramami w Gorce: Mszana Dolna po stronie Koninek i Krościenko po stronie południowej. Poniższa tabela to własne wyliczenie z dobowych plików pomiarowych IMGW za pięć kolejnych zim (grudzień 2021–2025, styczeń i luty 2021–2025; 141–155 dni obserwacji na każdą komórkę).
| Stacja | Miesiąc | Śr. minimum | Śr. maksimum | Dni z pokrywą ≥ 1 cm | Śr. grubość w te dni | Maksimum pokrywy |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mszana Dolna | grudzień | −2,4 °C | 4,3 °C | 47,1% | 9,1 cm | 28 cm |
| Mszana Dolna | styczeń | −3,0 °C | 3,9 °C | 61,9% | 10,3 cm | 29 cm |
| Mszana Dolna | luty | −2,3 °C | 5,7 °C | 41,1% | 14,3 cm | 37 cm |
| Krościenko | grudzień | −2,9 °C | 3,6 °C | 62,6% | 8,3 cm | 23 cm |
| Krościenko | styczeń | −3,4 °C | 3,3 °C | 68,4% | 12,5 cm | 30 cm |
| Krościenko | luty | −2,8 °C | 5,8 °C | 54,6% | 18,5 cm | 50 cm |
Z tych liczb wychodzą trzy rzeczy. Pierwsza: u podnóża pasma średnie maksimum jest w każdym zimowym miesiącu dodatnie, więc już na starcie trasy śnieg bywa mokry albo zmieniony w lód. Druga: to nie grudzień, a luty daje najgrubszą pokrywę — w Krościenku średnio 18,5 cm w dni ze śniegiem, przy maksimum 50 cm, mimo że dni ze śniegiem jest wtedy najmniej. Trzecia: styczeń ma najwięcej dni z pokrywą po obu stronach pasma (61,9% i 68,4%), więc na pewny śnieg na podejściu to najlepszy miesiąc.
Wartości ze szczytu będą wyższe — Turbacz leży o 900 metrów wyżej niż obie stacje i to, co w dolinie pada jako deszcz, na grzbiecie zostaje śniegiem. Ile dokładnie, tego z tych danych nie da się policzyć, więc nie podajemy. Tabela mówi o warunkach na dolnym odcinku każdej z tras i o tym, co zastaniesz na parkingu. Dobór butów na zimowe wyjście opisaliśmy osobno.
Dojazd, współrzędne, pies
Starty tras rozsypane są wokół całego pasma, a nawigacja po nazwie polany bywa zawodna. Współrzędne punktów początkowych z mapy szlaków:
| Punkt startowy | Współrzędne |
|---|---|
| Nowy Targ-Kowaniec | 49.498626, 20.040703 |
| Koninki | 49.592821, 20.080849 |
| Rzeki | 49.593238, 20.226168 |
| Przełęcz Knurowska | 49.503883, 20.187949 |
| Łopuszna | 49.476281, 20.132426 |
| Rabka-Zdrój | 49.608059, 19.962675 |
| Turbacz (szczyt) | 49.542847, 20.111341 |
Szczyt i schronisko leżą na skraju Gorczańskiego Parku Narodowego, co ma jeden praktyczny skutek dla właścicieli psów: z czworonogiem wolno wejść wyłącznie szlakiem czerwonym na odcinku Pośrednie – Stare Wierchy – Turbacz – Polana Rąbaniska – granica Parku. Pozostałe warianty z tabeli odpadają, jeśli idziesz z psem.
Jeśli celem jest panorama, Turbacz pokazuje Tatry z północy, z odległości kilkudziesięciu kilometrów — inny widok niż z punktów widokowych położonych bliżej pasma. Z beskidzkich szczytów Korony Gór Polski najbliżej stąd na Babią Górę.
Najczęstsze pytania
Ile czasu idzie się na Turbacz?
Od 2:16 h z grzbietu od Starych Wierchów do 5:29 h z Rabki-Zdroju, w jedną stronę. Z popularnych punktów startowych: Koninki 3:23 h, Kowaniec 3:22 h, Przełęcz Knurowska 3:20 h. Czasy nie obejmują postojów.
Który szlak na Turbacz jest najkrótszy?
Z pełnoprawnych punktów startowych — z Koninek, 8,2 km. Krótsza jest tylko trasa od Starych Wierchów (6,4 km), ale to już przejście grzbietem od innego schroniska, nie dojście z doliny.
Który szlak na Turbacz jest najłatwiejszy?
Licząc nachyleniem, z Przełęczy Knurowskiej: 636 m podejść na 9,2 km, czyli 69 m na kilometr. Start leży już na wysokości 835 m n.p.m.
Czy schronisko na Turbaczu jest otwarte zimą?
Tak, karta obiektu w bazie noclegowej PTTK podaje, że schronisko jest czynne cały rok. Dostępność miejsc noclegowych i ceny warto potwierdzić telefonicznie.
Ile punktów GOT daje wejście na Turbacz?
Od 11 punktów za wariant od Starych Wierchów do 25 punktów za trasę z Rabki-Zdroju, za przejście w jedną stronę.
Czy można wejść na Turbacz z psem?
Tylko szlakiem czerwonym na odcinku Pośrednie – Stare Wierchy – Turbacz – Polana Rąbaniska – granica Parku. Na pozostałych szlakach w granicach Gorczańskiego Parku Narodowego psów nie wolno wprowadzać.
Źródła
- Karta szczytu Turbacz i karta Schroniska PTTK Turbacz oraz kalkulator tras — mapa-turystyczna.pl (wysokości, współrzędne, czasy przejścia, sumy podejść i zejść, punkty GOT, zasady wstępu z psem; sprawdzone 17-10-2026)
- Baza noclegowa PTTK, karta obiektu „Schronisko Turbacz” — pttk.pl (wysokość, sezon, wyposażenie, adres i telefony, czas dojścia z Kowańca; sprawdzone 17-10-2026)
- Dobowe dane meteorologiczne stacji klimatologicznych Mszana Dolna i Krościenko, grudzień 2021–2025 oraz styczeń i luty 2021–2025 — danepubliczne.imgw.pl, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (wartości w tabeli zimowej policzone samodzielnie z plików dobowych)


