Buty w góry zimą muszą spełnić trzy warunki naraz: cholewkę wyżej niż typowa pokrywa śnieżna na docelowej wysokości, podeszwę na tyle sztywną, by utrzymała raki, i ocieplenie liczone nie na średnią dobową, a na poranny minimum. W Tatrach Wysokich oznacza to na 1 670 m śnieg głębszy niż 25 cm przez 96% dni zimy i noce do −20 °C. Niżej, na 850 m, te same wymagania spadają o rząd wielkości.
„Jakie buty w góry zimą” to pytanie, na które nie da się odpowiedzieć nazwą modelu, bo zimowy szlak w Bukowinie Tatrzańskiej i zimowy szlak nad Pięcioma Stawami to dwa różne światy pogodowe. Dlatego zamiast rankingu zaczynamy od liczb: policzyliśmy, co faktycznie leżało na szlaku w dwóch ostatnich zimach, na trzech wysokościach, na podstawie surowych danych dobowych IMGW-PIB.
Co leżało na szlaku w dwóch ostatnich zimach
Poniższa tabela to obliczenia własne z dobowych plików klimatycznych IMGW-PIB dla miesięcy XII–III dwóch sezonów: 2024/2025 i 2025/2026. Każda stacja ma w tym oknie 242 doby pomiarowe. Trzy stacje leżą na trzech różnych poziomach: dno doliny, polana reglowa i piętro hal.
| Stacja (wysokość) | Miesiąc | Temp. średnia | Minimum średnie | Minimum absolutne | Śnieg średnio | Śnieg maks. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dolina Pięciu Stawów (1 670 m) | grudzień | −1,7 °C | −4,3 °C | −15,4 °C | 38 cm | 77 cm |
| styczeń | −4,0 °C | −6,8 °C | −16,9 °C | 92 cm | 129 cm | |
| luty | −5,1 °C | −8,2 °C | −20,0 °C | 89 cm | 133 cm | |
| marzec | −0,7 °C | −3,5 °C | −13,8 °C | 94 cm | 176 cm | |
| Polana Chochołowska (1 110 m) | grudzień | −0,5 °C | −4,0 °C | −12,2 °C | 8 cm | 28 cm |
| styczeń | −1,7 °C | −5,2 °C | −16,7 °C | 22 cm | 64 cm | |
| luty | −2,7 °C | −6,2 °C | −16,6 °C | 4 cm | 16 cm | |
| marzec | 2,2 °C | −1,7 °C | −14,2 °C | 4 cm | 56 cm | |
| Bukowina Tatrzańska (850 m) | grudzień | 0,1 °C | −2,4 °C | −9,0 °C | 7 cm | 20 cm |
| styczeń | −1,6 °C | −4,4 °C | −15,4 °C | 20 cm | 60 cm | |
| luty | −2,0 °C | −4,9 °C | −14,1 °C | 10 cm | 20 cm | |
| marzec | 3,8 °C | 0,4 °C | −11,6 °C | 4 cm | 44 cm |
Z tych liczb wychodzą trzy rzeczy, których nie widać z okna samochodu. Pierwsza: w Dolinie Pięciu Stawów w całym oknie XII–III przez dwie zimy nie było ani jednej doby bez pokrywy śnieżnej, a w Bukowinie w marcu bezśnieżnych było 44 z 62 dób. Druga: marzec na 1 670 m ma więcej śniegu niż grudzień i styczeń — średnio 94 cm, z maksimum 176 cm. Buty „zimowe” są więc potrzebne także na ferie wielkanocne, choć w dolinie trwa już przedwiośnie. Trzecia: różnica minimum absolutnego między 850 a 1 670 m to w lutym prawie 6 °C.
Cholewka: wysokość wynika z głębokości śniegu
Wysoka cholewka nie jest kwestią fasonu, tylko rachunku. Niżej liczba dób, w których pokrywa śnieżna przekraczała kolejne progi — w tym samym oknie 242 dób na stację. Doby bez pomiaru pokrywy policzono jako zero.
| Stacja | Śnieg ≥ 10 cm | ≥ 25 cm | ≥ 50 cm | ≥ 100 cm | Doby z maks. temp. poniżej 0 °C |
|---|---|---|---|---|---|
| Dolina Pięciu Stawów (1 670 m) | 242 (100%) | 233 (96%) | 180 (74%) | 69 (29%) | 92 (38%) |
| Polana Chochołowska (1 110 m) | 87 (36%) | 36 (15%) | 4 (2%) | 0 | 62 (26%) |
| Bukowina Tatrzańska (850 m) | 108 (45%) | 19 (8%) | 2 (1%) | 0 | 58 (24%) |
Typowa cholewka buta trekkingowego w wersji „mid” sięga kilku centymetrów nad kostkę i radzi sobie ze śniegiem rzędu 10–15 cm. Na 850 i 1 110 m taki but obsłuży większość dni zimy. Na 1 670 m śnieg przekraczał 50 cm przez trzy czwarte zimy — tam cholewka przestaje być zabezpieczeniem i rolę graniczną przejmują stuptuty, bo żaden but nie jest wyższy niż pół metra. To ważniejsza decyzja niż wybór modelu: na piętro hal idzie się z wysoką cholewką i stuptutami albo nie idzie się wcale.
Rant na podeszwie decyduje, czy w ogóle założysz raki
Kolumna „doby z maksymalną temperaturą poniżej zera” z tabeli wyżej mówi, jak często śnieg nie odmarzał nawet w ciągu dnia: na 1 670 m co trzecia doba. Taki śnieg jest zlodzony, a wtedy o bezpieczeństwie decyduje nie bieżnik, lecz raki — i to, czy but je utrzyma.
Producent nie opisuje tego literą kategorii, ale krawędzią podeszwy. Rant z tyłu buta pozwala zapiąć wiązanie półautomatyczne, ranty z przodu i z tyłu — automatyczne, brak rantów zostawia tylko wiązanie paskowe. Poniżej dane z kart katalogowych Petzl, producenta publikującego pełną specyfikację wiązań i mas:
| Model | Liczba zębów | Masa pary | System wiązania | Czego wymaga od buta |
|---|---|---|---|---|
| Petzl IRVIS | 10 | 740–790 g | FLEXLOCK albo LEVERLOCK UNIVERSEL | FLEXLOCK: but bez rantów; LEVERLOCK: rant pięty |
| Petzl VASAK | 12 | 845–895 g | FLEXLOCK albo LEVERLOCK UNIVERSEL | jak wyżej |
| Petzl SARKEN | 12 (przednie pionowe) | 875–905 g | LEVERLOCK UNIVERSEL | rant pięty obowiązkowo |
| Petzl LYNX | 14 (przednie wymienne) | 935–965 g | LEVERLOCK UNIVERSEL | rant pięty obowiązkowo |
Praktyczny wniosek dla kupującego buty, a nie raki: jeśli nie masz rantu z tyłu, Twój wybór raków kończy się na modelach z wiązaniem paskowym w wersji dla butów miękkich. Jeśli rant jest, dostęp masz do całej półki, włącznie z modelami do terenu technicznego. Zęby przednie pionowe (SARKEN, LYNX) to już sprzęt do lodu, nie do zimowego szlaku — na szlaku pracuje 10–12 zębów poziomych.
Ocieplenie liczy się od minimum, nie od średniej
Średnia dobowa w Dolinie Pięciu Stawów w lutym to −5,1 °C i taka liczba niczego nie rozstrzyga, bo nikt nie chodzi po średniej. Istotne jest minimum średnie (−8,2 °C) i absolutne (−20,0 °C), bo na nie trafia się rano przed wyjściem ze schroniska i po zachodzie słońca na zejściu. Zapas trzeba liczyć od tej drugiej liczby.
Buty w wersji nieocieplonej z membraną działają w tym zakresie tylko w ruchu. Postój — przerwa na zdjęcia, kolejka na przewieszce, oczekiwanie na resztę grupy — zjada różnicę w kilkanaście minut. Dlatego na piętro hal w styczniu i lutym wybiera się but z warstwą ocieplenia albo przyjmuje regułę, że przerwy są krótkie i w tym czasie się nie stoi. Na 850 m, gdzie minimum średnie to −4,9 °C, nieocieplony but z membraną jest wyborem rozsądnym.
Rozmiar: dwa błędy, które zdarzają się przy pierwszych zimowych butach
- Rozmiar mierzony w cienkiej skarpecie. Zimowa skarpeta ma inną grubość niż letnia, a między palcami i czubkiem buta musi zostać wolna przestrzeń, bo właśnie w niej powietrze pracuje jak izolacja. But dopasowany idealnie jest zimą butem zimnym.
- Dwie pary skarpet w bucie dobranym na jedną. Odwrotny kierunek tego samego błędu: ucisk zatrzymuje krążenie i palce marzną szybciej niż w jednej parze.
Czego nie brać na zimowy szlak
- Buty z elastyczną podeszwą — nie utrzymają raków w żadnym wiązaniu, a na zlodzonym trawersie bieżnik nie zastąpi zębów.
- Śniegowce i buty miejskie — izolacja bywa dobra, ale miękka cholewka nie stabilizuje stawu skokowego w śniegu po kolano.
- Buty nowe, kupione dzień przed wyjazdem — sztywniejsza konstrukcja wymaga rozchodzenia, a odparzenie w połowie podejścia kończy plan.
Gdzie te liczby mają zastosowanie
Trasy opisane u nas rozkładają się dokładnie na trzy poziomy z tabeli. Trasa nad Morskie Oko prowadzi z 1 000 na 1 395 m, a dalsze wejście nad Pięć Stawów to już piętro, którego dotyczą liczby z pierwszej kolumny. Szlak na Giewont i szlaki na Śnieżkę z Karpacza zimą zmieniają charakter i część wariantów bywa zamknięta — warunki wejścia sprawdzamy tam osobno. Nosal i punkty widokowe na Tatry mieszczą się w przedziale, w którym but trekkingowy mid z membraną zwykle wystarcza.
FAQ
Czy buty trekkingowe wystarczą na zimę?
Na wysokościach do około 1 100 m zwykle tak: pokrywa śnieżna przekraczała tam 25 cm przez 8–15% dni zimy. Powyżej 1 600 m przekraczała 25 cm przez 96% dni — tam but trekkingowy mid bez stuptutów i bez możliwości założenia raków jest poza zakresem.
Czym różni się but zimowy od trekkingowego?
Trzema rzeczami: wysokością cholewki, sztywnością podeszwy wraz z rantem pod wiązanie raków i obecnością warstwy ocieplenia. Membrana jest w obu.
Czy raki można założyć na każde buty?
Nie. Wiązania półautomatyczne i automatyczne wymagają rantu — w katalogu Petzl modele z wiązaniem LEVERLOCK UNIVERSEL są opisane jako przeznaczone dla obuwia z rantem pięty. Dla butów bez rantów producent przewiduje osobne wiązanie (FLEXLOCK) i osobne kabłąki przednie.
Ile śniegu znaczy „zima” w Tatrach?
Na 1 670 m w dwóch ostatnich sezonach średnia pokrywa wynosiła od 38 cm w grudniu do 94 cm w marcu, z maksimum 176 cm. Na 850 m średnie w tych samych miesiącach to 4–20 cm.
Kiedy zimowe buty przestają być potrzebne?
Nie w marcu. Marzec był na 1 670 m miesiącem z najgłębszym śniegiem całej zimy, a bezśnieżnych dób nie było tam w całym oknie XII–III przez dwie zimy z rzędu.
Źródła
- IMGW-PIB, dane pomiarowo-obserwacyjne, dobowe dane klimatyczne (archiwa
2024_12_k–2026_03_k), stacje Dolina Pięciu Stawów, Polana Chochołowska, Bukowina Tatrzańska — danepubliczne.imgw.pl. Obliczenia własne na surowych plikach dobowych, pobrane 16-10-2026. - Petzl, karty katalogowe raków IRVIS, VASAK, SARKEN i LYNX (liczba zębów, masa pary, systemy wiązań, wymagania wobec obuwia) — petzl.com, sprawdzone 16-10-2026.