Na czekanie turystycznym nie ma napisu „turystyczny”. Jest litera w kółku albo jej brak, i jest liczba w centymetrach. Te dwa oznaczenia rozstrzygają o zakupie, a polskie poradniki rozjeżdżają się przy drugim z nich o 15 cm na tym samym wzroście. Zebraliśmy dane katalogowe ośmiu czekanów jednego producenta, który podaje masę dla każdej długości osobno, i zestawiliśmy je z wymaganiami normy (stan na 08-11-2026).
Krótka odpowiedź: do zimowych wędrówek po śniegu i lodzie wystarcza czekan typu 1 — bez litery T w kółku na stylisku. Typ 2, dopuszczony także do skał, waży przy tej samej długości o 110–130 g więcej, czyli o tyle, ile 21–43 cm styliska. Długość 50–70 cm dobiera się tak, by przy swobodnie opuszczonej ręce grot sięgał między kostkę a połowę łydki; sam wzrost nie wystarcza, bo tabele progowe milczą o przedziale 170–180 cm.
Litera T w kółku: cała różnica między typem 1 i 2
Norma dzieli narzędzia do lodu na dwie kategorie i mówi wprost, do czego każda jest przeznaczona. Instrukcja użytkowania czekanów Climbing Technology formułuje to jednym zdaniem: typ 1 — do użytku na śniegu lub lodzie; typ 2 — do użytku na śniegu, lodzie lub skale. Oznaczeniem typu 2 jest litera T wygrawerowana w okręgu. Typ 1 nie ma żadnego symbolu, więc brak litery jest informacją, nie przeoczeniem producenta.
Przy czekanach z wymiennym ostrzem litera stoi osobno na stylisku i osobno na ostrzu, bo każdy z tych elementów ma własną klasę. Przy ostrzu stałym producent graweruje T na stylisku tylko wtedy, gdy typ 2 spełniają oba elementy naraz; w pozostałych przypadkach nie ma symbolu w ogóle. Dlatego czekan bez litery nie musi mieć styliska typu 1 — może mieć stylisko typu 2 i ostrze typu 1. Taki właśnie jest North Couloir z tego samego katalogu: ostrze typ 1, stylisko typ 2.
| Co sprawdzasz | Typ 1 | Typ 2 |
|---|---|---|
| Dopuszczone podłoże (instrukcja producenta) | śnieg, lód | śnieg, lód, skała |
| Oznaczenie na sprzęcie | brak symbolu | litera T w okręgu |
| Typowe materiały w katalogu | stylisko i głowica ze stopu lekkiego | stylisko ze stopu lekkiego, głowica stalowa |
| Masa przy 60 cm (rodzina Alpin Tour) | 340 g | 470–490 g |
| Masa przy 45 cm (rodzina Agile) | 220 g | 330 g |
Liczby wytrzymałościowe, które krążą po polskich poradnikach zakupowych — 2,5 kN dla typu 1 i 3,5 kN dla typu 2 — pochodzą z blogów sklepowych, nie z dokumentu, który dałoby się przeczytać: pełny tekst EN 13089 jest normą płatną. Dostępny bez opłaty jest natomiast standard UIAA 152, i to jego wymagania można sprawdzić samemu.
Masa: typ kosztuje dwa razy więcej niż długość
Climbing Technology podaje masę osobno dla każdej długości, więc da się rozdzielić dwie decyzje, które w sklepie zlewają się w jedną. Rodzina Alpin Tour ma wersję ze stopu lekkiego (typ 1) i wersję ze stalową głowicą (typ 2) w identycznym rozmiarze, więc da się odczytać cenę samego typu. Poza siatką co 5 cm stoją jeszcze dwa modele: Dron+ w długościach 52, 59 i 66 cm (470, 500 i 520 g) oraz lekki Agile — 45 cm i 220 g w typie 1, a w wersji Agile+ ze stalową głowicą 330 g przy tej samej długości i 370 g przy 55 cm.
| Model | Typ | Głowica | 50 cm | 55 cm | 60 cm | 65 cm | 70 cm | Koszt 1 cm styliska |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alpin Tour L | 1 | stop lekki | 310 g | 325 g | 340 g | 355 g | 370 g | 3,0 g |
| Alpin Tour | 2 | stal | 435 g | 455 g | 470 g | 485 g | 500 g | 3,25 g |
| Alpin Tour+ | 2 | stal | 455 g | — | 490 g | — | 525 g | 3,5 g |
| Hound+ | 2 | stal | 410 g | 435 g | 455 g | 485 g | 515 g | 5,25 g |
Rachunek wychodzi wbrew intuicji. Przejście z 50 na 70 cm, czyli wydłużenie czekana o 40%, dokłada 60 g w modelu ze stopu lekkiego i 65 g w modelu ze stalową głowicą — po 15–19% masy. Zamiana typu 1 na typ 2 przy niezmienionej długości dokłada 125–130 g, czyli dwa razy tyle, co cały zakres długości. W rodzinie Agile różnica jest jeszcze większa: 220 g wobec 330 g przy 45 cm, bo stalowa głowica zastępuje tam głowicę ze stopu — plus 50% masy.
Stąd wniosek praktyczny: na wadze plecaka nie oszczędza się, kupując czekan za krótki. Centymetr styliska kosztuje 3,0–5,25 g, więc cała rozpiętość dwudziestu centymetrów waży mniej albo tyle samo, co jedna niepotrzebna klasa typu 2: 125–130 g odpowiada 21–43 cm styliska, zależnie od modelu. Jedyny wyjątek to Hound+, w którym centymetr jest najdroższy i cała rozpiętość 50–70 cm zjada 105 g.
Długość: dwa sposoby pomiaru, dwie różne odpowiedzi
Czekany sprzedaje się w długościach 45–70 cm (w katalogu Climbing Technology 45, 50, 52, 55, 59, 60, 65, 66 i 70 cm), a poradniki zakupowe podają dwie zupełnie różne metody doboru. Pierwsza to tabela progów wzrostowych. Druga to przymiarka: trzymasz czekan za głowicę, opuszczasz swobodnie rękę i patrzysz, gdzie kończy się grot. Problem w tym, że obie metody dają inny wynik dla tej samej osoby.
| Źródło | Metoda | Wynik dla 165 cm | Wynik dla 175 cm | Wynik dla 185 cm |
|---|---|---|---|---|
| Sportano (poradnik, akt. 11-07-2025) | progi wzrostowe | 50 cm | brak wartości | 60 cm |
| Sportano (ta sama strona, przymiarka) | grot między kostką a połową łydki | zależy od długości nogi | zależy od długości nogi | zależy od długości nogi |
| 8a.pl (przymiarka) | grot na wysokości połowy łydki | 60–65 cm | 60–65 cm | 60–65 cm |
Progi w pierwszym wierszu są trzy: 160–170 cm → 50 cm, powyżej 180 cm → 60 cm, powyżej 195 cm → 70 cm. Przedział 170–180 cm nie ma w nich żadnej wartości, choć leży w samym środku zakresu, który tabela opisuje. Dwa kolejne wiersze mierzą nie wzrost, lecz długość nogi — i dla większości dorosłych wypadają na 60 lub 65 cm, czyli o 10–15 cm więcej, niż progi każą kupić osobie 165-centymetrowej. Sprzeczność nie bierze się z różnicy między sklepami: obie metody stoją w tym samym poradniku, jedna pod drugą.
Rozstrzyga przymiarka, bo czekan jest dźwignią opartą o śnieg obok stopy, a nie dodatkiem do wzrostu. Dwie osoby o tym samym wzroście i różnej proporcji nóg potrzebują innej długości — i żadna tabela progowa tego nie wyłapie. Jeśli kupujesz bez przymiarki, policz: grot ma kończyć się między kostką a połową łydki przy wyprostowanej, swobodnie opuszczonej ręce. Czekan za długi staje się nieporęczny przy wbijaniu w stromym terenie, za krótki — wymusza pochylanie się do podparcia.
Co jeszcze musi mieć czekan według UIAA 152
Standard UIAA 152 w wersji 5.1 z lipca 2025 r. dokłada do normy EN wymagania, które da się sprawdzić w sklepie gołym okiem. Czekan musi mieć albo urządzenie do przypięcia do ręki lub ciała, albo otwór w głowicy lub stylisku na taśmę. Jeśli to przypięcie jest przewidziane do autoasekuracji, musi wytrzymać minimum 2 kN; jeśli ma tylko zapobiegać upuszczeniu narzędzia, żadnego wymogu wytrzymałości nie ma. Otwór na taśmę musi mieć co najmniej 7 mm średnicy, nie może mieć ostrych krawędzi i — gdy jest w stylisku — musi znajdować się w tej połowie czekana, w której jest głowica.
To rozróżnienie warto przeczytać dwa razy, bo pętla dołączona do czekana turystycznego zwykle należy do drugiej kategorii: trzyma narzędzie przy ręce, a nie człowieka na stoku. Litera T, długość w centymetrach i znak UIAA (albo cztery litery „UIAA”) są częścią trwałego oznaczenia, więc wszystko to odczytasz z samego sprzętu, zanim sięgniesz po kartę katalogową.
Wersje normy cytowane przez trzy sprawdzone źródła różnią się między sobą: UIAA 152 z lipca 2025 r. odsyła do EN 13089:2015+A3:2023, instrukcja Climbing Technology z listopada 2023 r. do EN 13089:2011+A1:2015, a poradnik Sportano do EN 13089:2011+A2:2021. Na metce czekana ze starszej partii zobaczysz więc inne oznaczenie wydania niż w najnowszym dokumencie UIAA — i nie jest to wada egzemplarza.
Czego czekan nie zastępuje
Czekan jest narzędziem do zatrzymania się na śniegu, nie trzecim punktem podparcia na całą trasę. Na stokach o nachyleniu, na którym w ogóle się go wyjmuje, pracuje razem z rakami — a różnicę między rakami i raczkami i to, gdzie który zestaw jest wymagany, rozbieraliśmy osobno; to samo dotyczy buta z rantem, bez którego raki nie trzymają. Na płaskim i w dolinach jego rolę przejmują kijki z zimowym talerzykiem, bo czekan nie amortyzuje marszu. Sam zestaw na zimowe wyjście zbieraliśmy w liście rzeczy do plecaka.
Dwie granice z instrukcji producenta, o których łatwo zapomnieć. Czekany z głowicą ze stopu lekkiego nie są przeznaczone do wspinaczki lodowej ani do sytuacji ekstremalnych — to dotyczy modeli najlżejszych, w tym Alpin Tour L i Agile. Ostrze ostrzy się pilnikiem; szlifierka mechaniczna odpada, bo wytworzone ciepło zmienia właściwości materiału i obniża wytrzymałość ostrza.
Najczęstsze pytania
Czy czekan turystyczny wystarczy w Tatrach zimą?
Do wędrówki po śniegu i lodzie tak — typ 1 jest do tego przeznaczony. Gdzie dokładnie park wymaga raków, czekana i kasku, zestawiliśmy w tekście o rakach i raczkach; wymóg nie zależy od wysokości, lecz od odcinka szlaku.
Jaką długość wybrać przy wzroście 175 cm?
Tabele progowe nie podają dla tego wzrostu żadnej wartości — ani 50, ani 60 cm. Przymiarka jest w tym przedziale jedyną metodą: grot ma sięgać między kostkę a połowę łydki. W praktyce wypada to na 60 lub 65 cm, a przy krótszych nogach na 55 cm.
Co znaczy brak litery T na stylisku?
Że czekan nie jest w całości typu 2. Przy ostrzu stałym litera pojawia się tylko wtedy, gdy typ 2 spełniają razem stylisko i ostrze, więc jej brak nie przesądza, który z tych elementów jest klasy 1.
Czy pętla przy czekanie utrzyma człowieka?
Tylko wtedy, gdy producent przewidział ją do autoasekuracji — wtedy UIAA 152 wymaga minimum 2 kN. Pętla przeznaczona wyłącznie do tego, by nie upuścić narzędzia, nie ma żadnego wymogu wytrzymałości i nie jest elementem asekuracji.
Czy aluminiowy czekan nadaje się na lodospad?
Nie. Instrukcja producenta wyłącza czekany z głowicą ze stopu lekkiego z wspinaczki lodowej i sytuacji ekstremalnych. Do lodu służą modele ze stalową głowicą i ostrzem typu 2.
Ile centymetrów różnicy robi różnica?
Masa rośnie o 3,0–5,25 g na centymetr styliska, więc skok o jeden rozmiar w górę (5 cm) to 15–26 g. Przy wyborze między 60 a 65 cm masa nie jest argumentem; przy wyborze między typem 1 i 2 jest, bo tam w grę wchodzi 110–130 g.
Źródła
- UIAA 152 — Ice-Tools, wersja 5.1, lipiec 2025 (wymagania 2.2.1–2.2.3, metody badań 3.1, oznaczenie 7.1; odczyt 08-11-2026)
- Climbing Technology / Aludesign — instrukcja czekanów IST32-ICEXECT rev. 1, 11-2023 (tabela danych technicznych Fig. 1, oznaczenia pkt 4.1–4.3, ostrzenie pkt 7)
- Climbing Technology — Alpin Tour (masy i długości katalogowe, odczyt 08-11-2026)
- Climbing Technology — Alpin Tour L
- Climbing Technology — Hound+
- Climbing Technology — Dron+
- Climbing Technology — North Couloir
- Sportano — Czekan alpinistyczny czy turystyczny? (progi wzrostowe i przymiarka, aktualizacja 11-07-2025)
- 8a.pl 8academy — poradnik doboru czekana (zasada połowy łydki)
Redakcja nie testowała opisywanych czekanów i nie była z nimi w terenie. Masy, długości i klasy typu pochodzą z tabeli danych technicznych producenta oraz jego instrukcji użytkowania, wymagania konstrukcyjne — ze standardu UIAA 152, a zalecenia doboru długości — z poradników sklepowych wskazanych w źródłach; wszystko sprawdzone 08-11-2026.


