W góry ubiera się nie na temperaturę, którą pokazuje termometr w dolinie, ale na temperaturę odczuwalną na docelowej wysokości. Różnica bywa dramatyczna: w styczniu Zakopane ma średnio −1,7 °C, a Kasprowy Wierch odczuwalne −15,5 °C. Trzy warstwy — odprowadzająca wilgoć, izolująca i wiatroszczelna — służą właśnie do tego, by domknąć ten dystans.
Poradniki o ubiorze w góry zaczynają się od tej samej listy warstw i prawie nigdy nie podają, na jaki chłód te warstwy mają wystarczyć. Dlatego zaczynamy od pomiarów: policzyliśmy średnie z pięciu lat (2021–2025) z dobowych plików synoptycznych IMGW-PIB dla czterech stacji na czterech wysokościach — od dna doliny po grań.
Ile stopni ubywa z wysokością — i dlaczego zimą mniej niż latem
Reguła „0,6 °C na 100 metrów” krąży po wszystkich poradnikach jako stała. W rzeczywistych pomiarach stałą nie jest. Poniżej różnica średniej dobowej między Zakopanem (857 m) a Kasprowym Wierchem (1 991 m) oraz między Zakopanem a Śnieżką (1 603 m), przeliczona na 100 metrów różnicy wysokości. Każdy miesiąc to 141–155 dób pomiarowych na stację.
| Miesiąc | Zakopane 857 m | Kasprowy 1 991 m | Spadek na 100 m | Śnieżka: spadek na 100 m |
|---|---|---|---|---|
| grudzień | −1,1 °C | −4,7 °C | 0,31 °C | 0,32 °C |
| styczeń | −1,7 °C | −6,8 °C | 0,46 °C | 0,52 °C |
| luty | −0,5 °C | −6,2 °C | 0,50 °C | 0,56 °C |
| kwiecień | 5,4 °C | −2,4 °C | 0,69 °C | 0,89 °C |
| lipiec | 17,1 °C | 10,0 °C | 0,62 °C | 0,92 °C |
| październik | 7,7 °C | 2,3 °C | 0,47 °C | 0,58 °C |
Zimą spadek jest najmniejszy w całym roku — w grudniu zaledwie 0,31 °C na 100 m. Powód jest prozaiczny: w pogodne, mroźne noce zimne powietrze spływa na dno doliny i zostaje tam, więc to dolina jest nienaturalnie zimna, a nie szczyt nienaturalnie ciepły. Od marca inwersje słabną i różnica rośnie do 0,6–0,9 °C na 100 m.
Wiatr dokłada więcej niż tysiąc metrów wysokości
Temperatura odczuwalna w tabeli niżej to nasze obliczenie z indeksu wind chill (JAG/TI 2001, wspólny standard amerykańsko-kanadyjski): 13,12 + 0,6215·T − 11,37·V0,16 + 0,3965·T·V0,16, gdzie T jest temperaturą w °C, a V prędkością wiatru w km/h. Indeks jest zdefiniowany dla temperatur do 10 °C i wiatru powyżej 4,8 km/h. Liczyliśmy go osobno dla każdej doby, a potem uśredniali — wiatr pochodzi z plików IMGW-PIB za lata 2021–2024 (93–124 doby na miesiąc i stację).
| Stacja (wysokość) | Temp. średnia w styczniu | Wiatr średni | Odczuwalna | Doby z mrozem całodobowym | Doby z odczuwalną ≤ −20 °C |
|---|---|---|---|---|---|
| Zakopane (857 m) | −1,7 °C | 1,7 m/s | −4,7 °C | 36% | 0% |
| Hala Gąsienicowa (1 520 m) | −3,8 °C | 3,6 m/s | −9,1 °C | 45% | 1% |
| Śnieżka (1 603 m) | −5,5 °C | 14,8 m/s | −16,3 °C | 79% | 27% |
| Kasprowy Wierch (1 991 m) | −6,8 °C | 7,5 m/s | −15,5 °C | 82% | 23% |
Najciekawszy wiersz to Śnieżka. Jest o 388 metrów niżej od Kasprowego i o 1,3 °C cieplejsza, a odczuwalną ma o 0,8 °C niższą — bo wieje tam dwa razy mocniej. Średni dobowy wiatr 14,8 m/s to 53 km/h średniej; w styczniu wiatr co najmniej 10 m/s utrzymywał się na Śnieżce przez 17,7 godziny w ciągu doby, na Kasprowym przez 7,7 godziny. W Zakopanem i na Hali Gąsienicowej takich godzin nie zanotowano prawie wcale.
Wysokość nie jest więc najlepszym predyktorem chłodu. Jest nim ekspozycja: Hala Gąsienicowa i Kasprowy Wierch leżą w tej samej dolinie, 470 metrów od siebie w pionie, a średni wiatr różni je dwukrotnie — 3,6 wobec 7,5 m/s. To dlatego ta sama kurtka zdaje egzamin na kotle i zawodzi na grani.
Na skraju tej skali liczby przestają być kwestią komfortu. Według wykresu służby pogodowej NWS odsłonięta skóra przy odczuwalnej około −28 °C marznie w ciągu 30 minut. Taką odczuwalną zanotowano w lutym na Kasprowym w 3% dób, a na Śnieżce w 2% — rzadko, ale nie nigdy.
Trzy warstwy: co każda ma robić
Układ warstwowy nie służy do dodawania ciepła, a do rozdzielenia dwóch sprzecznych zadań: odprowadzenia potu podczas podejścia i zatrzymania ciepła na postoju. Dlatego warstw jest trzy, a nie jedna gruba.
Warstwa pierwsza — przylegająca
Jej jedyne zadanie to odprowadzić wilgoć od skóry. Bawełna robi odwrotnie: nasyca się potem i trzyma go przy ciele, a mokra tkanina odbiera ciepło szybciej niż sucha. Przy 82% dób z całodobowym mrozem na Kasprowym mokra koszulka pod kurtką nie wyschnie w trakcie wyjścia.
Warstwa druga — izolująca
Tu mieści się polar, bluza albo lekka kurtka puchowa. Dobiera się ją do temperatury postoju, nie marszu, bo właśnie wtedy organizm przestaje produkować ciepło. Przy odczuwalnej −15 °C kwadrans przerwy na kanapkę jest innym wydarzeniem niż ta sama przerwa przy −5 °C.
Warstwa trzecia — wiatroszczelna
Z tabeli wyżej wynika, że to ona decyduje o tym, czy pozostałe dwie mają sens. Wiatr 14,8 m/s przewiewa polar bez membrany i cała izolacja przestaje działać. Dodatkowy argument daje opad: na Kasprowym notowano go w 78% styczniowych dób, a na Śnieżce w 88% — warstwa zewnętrzna musi być i wiatroszczelna, i wodoodporna, nie jedno z dwóch.
Zestaw dobrany do odczuwalnej, nie do kalendarza
Poniższa tabela wiąże przedziały odczuwalnej temperatury z tym, co zestaw musi umieć — i podaje, gdzie taki przedział realnie wychodzi z pomiarów.
| Odczuwalna | Czego wymaga zestaw | Gdzie tak bywa (średnie 2021–2025) |
|---|---|---|
| od 5 do 0 °C | warstwa bazowa plus wiatroszczelna; izolacja w plecaku na postój | Zakopane w październiku (5,4 °C), Hala Gąsienicowa w październiku (2,2 °C) |
| od 0 do −10 °C | pełne trzy warstwy, czapka i rękawice; izolacja zakładana na każdym postoju | Kasprowy w październiku (−1,7 °C), Hala Gąsienicowa w styczniu (−9,1 °C), Kasprowy w kwietniu (−8,9 °C) |
| od −10 do −20 °C | grubsza izolacja, rękawice zamiast palczatek, osłonięta twarz, zapas warstwy w plecaku | Kasprowy i Śnieżka w styczniu (−15,5 i −16,3 °C), oba w grudniu i lutym |
| poniżej −28 °C | zero odsłoniętej skóry — granica 30 minut do odmrożenia | Kasprowy w lutym (3% dób), Śnieżka w lutym (2% dób) |
Dobór obuwia prowadzi się tą samą metodą, ale na innych liczbach — pokrywie śnieżnej i porannych minimach. Opisaliśmy ją osobno w tekście o tym, jakie buty w góry zimą mają sens na konkretnej wysokości.
Co zmienia pora roku
Liczby dla wysokich stacji przeczą kalendarzowi.
Jesień. W październiku Kasprowy ma średnio 2,3 °C, odczuwalne −1,7 °C i minima dochodzące do −8,4 °C, a pokrywa śnieżna sięgała tam 25 cm. Na Śnieżce wiatr co najmniej 10 m/s wiał w październiku przez 16,8 godziny na dobę — niemal tyle samo co w styczniu. Jesienny zestaw na grań to zestaw zimowy bez najgrubszej izolacji.
Zima. Opisana wyżej. Dodatkowa zmienna to światło: w styczniu Kasprowy miał średnio 3,2 godziny słońca na dobę, więc większość wyjścia wypada bez promieniowania słonecznego.
Wiosna. Kwiecień na wysokości 1 991 m to nadal zima: średnia −2,4 °C, odczuwalne −8,9 °C, 49% dób z mrozem całodobowym i pokrywa śnieżna średnio 133 cm, maksymalnie 203 cm. Jednocześnie Zakopane ma w kwietniu 5,4 °C, więc różnica ubioru między startem i szczytem jest wtedy największa w roku. Na szlakach, które zima zamyka, zmienia to także wybór trasy — jak w przypadku szlaków na Giewont.
Lato. Kasprowy ma w lipcu średnio 10,0 °C, a najniższe zanotowane minimum dobowe to 0,2 °C. W 46% lipcowych dób średnia dobowa nie przekraczała 10 °C, czyli indeks wind chill miał tam zastosowanie — ze średnią odczuwalną 4,2 °C. Do tego opad w 67% dób. Letni zestaw to nadal trzy warstwy, tylko cieńsze; rezygnacja z warstwy zewnętrznej jest błędem także w lipcu.
Czego te liczby nie mówią
To klimatologia, nie prognoza: średnia z pięciu lat nie opisuje konkretnego dnia. Indeks wind chill zakłada brak nasłonecznienia i dotyczy odsłoniętej skóry, więc w pogodne południe odczucie bywa łagodniejsze. Nie podajemy gramatur ani modeli odzieży — redakcja nie testowała ubrań i nie przeliczy pomiaru pogodowego na parametr konkretnej kurtki. Wartości wiatru są średnimi dobowymi, a nie porywami: najwyższa średnia dobowa na Śnieżce w tym okresie to 36,6 m/s.
Najczęstsze pytania
Ile warstw na zimę w góry?
Trzy, przy czym liczba sztuk ubrania jest mniej istotna niż rozdział zadań: jedna warstwa odprowadza wilgoć, druga izoluje, trzecia zatrzymuje wiatr i wodę. Czwarta sztuka ma sens jako izolacja zakładana wyłącznie na postoje — przy odczuwalnej −15 °C to realna potrzeba.
Czy bawełna nadaje się w góry?
Nie na warstwę przylegającą do ciała. Bawełna zatrzymuje wilgoć zamiast ją odprowadzać, a mokra tkanina w kontakcie ze skórą wychładza organizm nawet przy dodatniej temperaturze powietrza.
O ile stopni zimniej jest na szczycie?
Z naszych pomiarów: między Zakopanem a Kasprowym Wierchem od 3,6 °C w grudniu do 7,8 °C w kwietniu. Przeliczone na wysokość to 0,31–0,69 °C na 100 metrów, zależnie od miesiąca — reguła „0,6 °C na 100 m” pasuje do kwietnia i lipca, a zimą zawyża.
Jak się ubrać w góry latem?
Tak samo warstwowo, tylko cieniej. Na 1 991 m lipcowa średnia to 10,0 °C, minima schodziły do 0,2 °C, a opad notowano w 67% dób — kurtka wiatro- i wodoodporna zostaje w plecaku także w lipcu.
Czy kurtka puchowa nadaje się na podejście?
Rzadko. Puch jest izolacją o wysokiej sprawności, a podczas podejścia problemem jest nadmiar ciepła i wilgoci, nie ich brak. Jego miejsce to warstwa zakładana na postoju i w schronisku — na przykład na grani prowadzącej pod szczyt, gdzie wiatr i bezczynność spotykają się jednocześnie, jak na szlakach na Śnieżkę.
Źródła
- IMGW-PIB, dobowe dane synoptyczne (pliki s_d i s_d_t) dla stacji Zakopane, Hala Gąsienicowa, Śnieżka i Kasprowy Wierch, lata 2021–2025 — danepubliczne.imgw.pl. Obliczenia własne; temperatura, pokrywa śnieżna i opad z pięciu lat, prędkość wiatru z lat 2021–2024.
- National Weather Service, Wind Chill Temperature Index — indeks JAG/TI wdrożony 1 listopada 2001, oparty na badaniach z udziałem ludzi, z progami odmrożenia 30, 10 i 5 minut: weather.gov (PDF).
